Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

Spotkanie z Jerzym Plutowiczem

Filozoficzne Koło Naukowe WSAP zaprasza 6 grudnia o godz.19 na dyskusję z poetą Jerzym Plutowiczem ph. “Sytuacja książki wobec inwazji cywilizacji obrazkowej i globalizacji” do kawiarni Cabaret w Białymstoku.

Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszego zbioru esejów “Nagle w świecie”, który ukazał się jesienią tego roku nakładem wydawnictwa WSAP.

“Eseje Jerzego Plutowicza pomieszczone w zbiorze “Nagle w świecie” są przedstawieniem rozważań wnikliwych i erudycyjnych zarazem. Autor porusza się w sposób bardzo swobodny nie tylko w przestrzeni literackiej (co nie dziwi, zważywszy, że sam jest świetnym literatem), ale także w przestrzeni filozoficznej. (...) Ten sposób odczytywania i oceniania literatury jest mi szczególnie bliski, a przy tym wiem, że są do niego zdolne jedynie osoby zarazem bardzo sprawne intelektualnie i bardzo wrażliwe emocjonalnie. Każdy z esejów skłania czytelnika do dialogu, do dyskusji, do własnych przemyśleń" - pisze o książce prof. Jerzy Kopania.

Jerzy Plutowicz urodził się w 1947 r. w Bielsku Podlaskim, poeta. Ukończył filologię rosyjską na UW. Mieszka w Białymstoku. Rok 1967 to poetycki debiut na łamach Współczesności. Potem jego wiersze ukazywały się m.in. w Poezji, Twórczości, Kulturze. Pierwszy tom poetycki Niegdyś to znaczy nigdy ukazał się w 1975 r. Następnie wydał zbiory poezji: Zasłyszane do końca (1981), Pusty zegar (1987), Motyl i kamień (1992), Rzeka. Cienie na wodzie (1996), Kotlina. Wybór wierszy (1997), Zapomniana wojna (Okno na sad) (2000). Zajmuje się też tłumaczeniem, przełożył m.in. powieści Sokrata Janowicza, Bazylego Pietruczuka.

O sobie autor Kotliny mówi, że interesuje go poezja między żywiołem a ładem, poezja, co do której przyszłości jest umiarkowanym optymistą wierząc, że nie zginie, nawet jeśli jest mało czytana. Laureat Nagrody Literackiej im. W. Kazaneckiego w roku 2002.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook